Fem av föreningens medlemmar deltog med måleri, grafik och keramik under titeln Gryning i Futurum


Gryning var den första i en serie grupputställningar vi arrangerar i Futurum med fokus på 3-5 konstnärer i taget där vi undersöker närmare hur utvalda konstverk tematiskt korrelerar med och kontrasterar varandra. De samband vi fann i detta urval var framförallt ljuset. Vad sker den första stunden på en ny dag? Skålar som plockas fram på frukostbordet, insekter som svärmar i solens första strålar. I utställningen beskrivs ljus som tränger fram genom trädsiluetter, eller genom skuggspel och ljusspeglingar. Eller långt bort vid horisonten där solen tittar fram mellan vågor och segel.    
Medverkande konstnärer:

Margrethe Sjöberg

Sten Granlund

Nora Koker

Sven Björsten

Lena TalsoI samarbete med:

ABF Södertälje-Nykvarn

Södertälje kommunArrangerat av:

Karin Neuschütz, Magdalena Blom

Maria Edlund, Dennis TeunissenText, grafisk design:

Magdalena Blom
• • • anvisningar • • •

Vi efterföljer Folkhälsomyndighetens anvisningar och har ett maxantal på 5 personer som får vistas i lokalen samtidigt.


För er som helst stannar hemma kan ni uppleva utställningen genom att kolla in de medverkande konstnärers presentationer, scrolla igenom bildspelet nedan och självklart följa oss på instagram och facebook

 

Svärm
Svärm
Sven Björsten, färgat tusch på papper
Den nyfikna räven
Den nyfikna räven
Sven Björsten, färgat tusch på papper
I djupet
I djupet
Sven Björsten, färgat tusch på papper
Höst
Höst
Margrethe Sjöberg, linoleumtryck
Sommar
Sommar
Margrethe Sjöberg, linoleumtryck
Vår
Vår
Margrethe Sjöberg, linoleumtryck
Skålar
Skålar
Lena Talso, glaserad keramik
Tekannor
Tekannor
Lena Talso, glaserad keramik
Karaffer
Karaffer
Lena Talso, glaserad keramik
Sten Granlund, tempera
Sten Granlund, tempera
Licht
Licht
Nora Koker, akryl
Till minne
Till minne
Nora Koker, akryl
Nora Koker, akryl